קו חם להורה ולמתבגר
בכל שאלה והתלבטות

דליה   054-4794494
נורית  054-4741247

       צרו קשר


שם:       

טלפון:    

מייל:      

                   
    משבר ותמיכה

"הבת שלי עושה דיאטה, היא לא אנורקטית".

"הבן שלי הוא ילד טוב ותלמיד טוב - אין סיכוי שהוא יתדרדר".

"אני בעייתית? אני צריכה טיפול?"

תגובות אלו למשברים שונים המאופיינים בהכחשה הן על ידי המטופל והן על ידי הסביבה התומכת שלו הינם מקובלים פעמים רבות בתחילת הקשר הטיפולי. אתגרי החיים מזמנים לנו התלבטויות בבעיות חיים רגילות של פרנסה, עבודה, גידול ילדים, זוגיות, הגשמה עצמית וגם קשיים ייחודיים כמו פגיעה מינית (הפוגע והנפגע), אנורקסיה (הרעבה עצמית), התמכרויות, גירושין, מחלות קשות, מוות במשפחה ופחדים שונים. משבר מעורר כישלונות מהעבר שבהם האדם נכשל.

דבר זה מעמיס עליו תסכול וקונפליקטים מהעבר המלווים בחוסר אונים, מבוכה, אובדן ותחושה של אובדן דרך. התוצאה הישירה היא דימוי עצמי נמוך של האדם הנתון במשבר, אותו הוא עלול לאמץ לעצמו ולפעול בעולם בהתאם לזהות העצמית הפגועה שלו. כמו כן אירועי חיים משבריים הנמשכים לאורך זמן עלולים להגביר את הרגישות לפיתוח מחלות.

עם זאת מצב של משבר הוא נקודת מפנה ופרשת דרכים שטומנת בחובה סיכוי לצמיחה והעלאת רמת ההסתגלות והתפקוד שהייתה קודם למשבר. לא תמיד האדם זקוק לתמיכה וייעוץ מקצועיים. הערכה ריאלית של המצב, ביטוי רגשות קשים של כעס ותסכול ונכונות להסתייע על ידי בקשת עזרה מהסביבה הקרובה הם חלק מהתמודדות יעילה. אולם מצב של הדחקת האירוע והכחשה שלו, כמו גם הדחקה של רגשות שליליים וחוסר יכולת לקבל עזרה - הם חלק מהסממנים של התנהגות שאינה מקדמת את האדם במשבר.

הניסיון הטיפולי ומחקרים שנעשו בנושא מצביעים על חשיבות התמיכה של המעגל המשפחתי והחברתי על מנת לסייע לאדם הנמצא במשבר. ככל שלאדם יש מערכת תמיכה טובה וחיובית הכוללת קשרים משפחתיים, עבודה, זוגיות וילדים גובר הסיכוי לשיקום. מערכת תמיכה חיובית מיוחסת לאנשים המסוגלים לתת תמיכה רגשית ולהכיל את האדם הנמצא במשבר. לעומת זאת, מערכת תמיכה שלילית מיוחסת לכאלה התומכים במזעור ובהכחשת המצב המשברי, ראה דוגמאות לעייל.

פעמים רבות יש צורך גם במתן התייחסות טיפולית, פרטנית קבוצתית או משפחתית, למערכת התמיכה של האדם שחווה את המשבר, ולא רק לאדם עצמו. מטרת ההתייחסות היא לקרב בין עמדות המטופל המתחיל לקחת אחריות באמצעות הטיפול ובין עמדות המשפחה, המהווה את מערכת התמיכה המשמעותית של המטופל. ההתייחסות הטיפולית למערכת התמיכה, בעיקר , כשמדובר בבני משפחה, נועדה גם לשמש סביבה תומכת ומכילה עבור בני המשפחה שמתמודדים עם המצב המשברי והשלכותיו על החיים במשפחה.

אני מאמינה, ככל הניתן, בעבודה מערכתית (המתייחסת לסביבת המטופל) עם בני נוער ומבוגרים. בטיפול בבני נוער, עבודה זאת משלבת את ההורים ו/או המערכת החינוכית על מנת לסייע לנער\ה הנמצאים במצוקה.

כתבה: דליה בן עמי