קו חם להורה ולמתבגר
בכל שאלה והתלבטות

דליה   054-4794494
נורית  054-4741247

       צרו קשר


שם:       

טלפון:    

מייל:      

                   
    שאלות ותשובות

מהו טיפול?

מפגש עם פסיכולוג, עובד סוציאלי או כל תרפיסט אחר מכונה קשר טיפולי, שמשמעותו טיפול על ידי שיחות. מדובר על מפגש עם איש מקצוע שמתמחה בהבנת תהליכים נפשיים, בהתבוננות ביחסים בינאישיים, וכו'. כל אדם מוצא עצמו בשלב כלשהו לאורך חייו במצוקה או התלבטות. פעמים רבות אנשים מתמודדים עם מעברים ומשברים שונים בעצמם ובעזרת סביבתם הקרובה. אולם לעיתים יש צורך בעזרה מקצועית כדי לאפשר שינוי. זה המקום שטיפול יכול לסייע.

הניסיון הטיפולי שלי (וגם המחקרים) מראה שמה שמוביל לשינוי הגדול ביותר בטיפול הוא הקשר בין מטפל ומטופל. כאשר נוצר בחדר, בין המטפל למטופל, קשר שיש בו אמון, קרבה, פתיחות, חום ואיכפתיות - השינוי קורה.

איך לדעת האם צריך לפנות לטיפול?

אין תשובה חד משמעית לשאלה והיא אישית למדי. במידה ואיכות החיים שלך נפגעת או אינה מגיעה לרמה המצופה על ידך וכן קיים קושי במציאות החיצונית ו/או בחוויה האישית שלך - רצוי לפנות לטיפול.

ישנן שתי בעיות מרכזיות בפנייה לטיפול. האחת היא הסטיגמה, מה זה אומר עלי שאני הולך לטיפול? האם אני חלש? האם אני משוגע? הבעייתיות הנוספת היא עד כמה אני רוצה לעשות שינוי בחיי או שאני פוחד לאבד שליטה? הפנייה שלך לטיפול משמעותה שאתה רוצה וזכאי להיעזר.

האם נשמרת סודיות על התכנים שמובאים לטיפול?

אני מחויבת בחובת שמירת סודיות מוחלטת. אני אהיה רשאית למסור פרטים על המטופל והטיפול רק לאחר קבלת אישור בכתב מהמטופל על ויתורו על סודיות רפואית (לדוגמה, הורה מבקש מהמטפל בילדו לשוחח עם יועצת בית הספר). יוצא דופן בחוק הוא מקרה בו עולה בטיפול מידע לגבי סכנת חיים מוחשית אותה ניתן למנוע. כמו כן אם מתגלה תוך הטיפול מקרה של התעללות בילדים. במקרים נדירים אלו, אני אתייעץ עם עמיתים למקצוע על מנת להחליט כיצד לדווח על המקרה, תוך יידוע של המטופל ושמירה מקסימלית על טובתו. בכל שאר המקרים אני מחויבת בחובת שמירה על הסודיות.

איך לדבר בפגישה ראשונה?

בצורה הפתוחה והישירה ביותר. חשוב לתאר בקצרה את היסטורית החיים והסיבה המרכזית בגללה נוצרה הפניה. אין צורך לתכנן מראש את הדברים, אך כמובן הדבר אפשרי. הגיעו עם מחשבותיכם ורגשותיכם ותנו למפגש להתנהל בצורה טבעית.

אולי עדיף לדבר עם חבר או חברה במקום ללכת לטיפול?

תמיד כדאי מאוד לדבר עם חברים וקרובים. סביבה תומכת היא בסיס מצוין להתמודדות ושיפור במצב, ולעיתים קרובות היא באמת מספיקה - לא על כל דבר צריך טיפול. עם זאת, על פי רוב אנשים פונים לטיפול אחרי שמיצו את פוטנציאל ההתמודדות שלהם בתוך המסגרות החברתיות הקיימות, והם מחפשים את הגורם המקצועי, המטפל, כדי להתמודד באופן שונה עם הקשיים. לעיתים חשובה להם גם הסודיות והדיסקרטיות שכן לא תמיד קל לחשוף בפני אנשים קרובים נושאים רגישים.

לכל שאלות, התייעצויות והתלבטויות נוספות אתם מוזמנים לפנות אל דליה בן עמי.